camera_altFoto: Hivfondet
Hjelp til å søke Hivfondet
Lever du med hiv og er i en vanskelig økonomisk situasjon? Neste søknadsfrist for Hivfondet er 1. oktober 2026. Torsdag 10. september fra kl. 14-15 og torsdag 17. september fra kl. 14.30-15.30 er våre likepersoner klare til å gi deg hjelp med å fylle ut søknadsskjemaet.
Hivfondet er et fond som gir bistand til mennesker som lever med hiv i Norge, og som er i en vanskelig økonomisk situasjon. Det er mulig å søke om støtte to ganger i året, 1. mai og 1. oktober.
Trenger du hjelp med søknaden?
Flere av våre likepersoner har blitt kurset i hvordan en søknad til Hivfondet skal fylles ut og dokumenteres, og er klare til å bistå. HivNorges likepersoner er mennesker som lever med hiv eller pårørende som kan dele erfaringer med andre som lever med hiv eller andre pårørende. Målet er at en likeperson kan dele nyttige erfaringer og fungere som en støtte og en ressurs til mennesker i samme situasjon.
Torsdag 10. september, fra kl. 14-15, og torsdag 17. september fra kl. 14.30-15.30, vil det være mulig å få hjelp til å fylle ut søknadsskjemaet på HivNorge sitt kontor i Rosenkrantz’ gate i Oslo. Flere av våre likepersoner har blitt kurset i hvordan en søknad til Hivfondet skal fylles ut og dokumenteres, og er klare til å bistå.
Passer ikke tidspunktet? Eller har du ikke anledning til å komme til HivNorges lokaler i Oslo? Ta kontakt med oss på epost.
Hva kan du søke om?
Hivfondet gir ikke bistand til tiltak eller forhold som det påhviler det offentlige å dekke, eksempelvis ytelser via NAV. Utover det så er det ingen begrensninger for hva man kan søke om. Formålet er at fondet skal bidra til å bedre livssituasjon til mennesker som lever med hiv og som er i en vanskelig økonomisk situasjon.
Husk å krysse av for samtykke
Det er viktig å huske på å krysse av søknadens første punkt, om at du samtykker til at Hivfondet bruker sensitive personopplysninger ved behandling av søknaden. Dersom dette punktet ikke er krysset av, vil ikke søknaden bli behandlet.
Søknaden må være komplett
Hivfondet ønsker at mest mulig av midlene skal gå til søkerne, og ikke til omfattende saksbehandling og drift. Manglende dokumentasjon vil dermed ikke bli etterspurt. Derfor er det viktig at alle punktene i søknadsskjemaet fylles ut og at all nødvendig dokumentasjon er vedlagt søknaden.
Alle søknader blir også makulert etter hver søknadsrunde. Hivfondet har derfor ingen mulighet til å hente opp tidligere innsendt dokumentasjon. Alle søknader må derfor være komplette, med alle vedlegg som etterspørres. Mer informasjon om Hivfondet, om hvordan man søker og søknadsskjema, finnes på Hivfondets sider.
Les også
schedule16.10.2026
→ Løfter sivilsamfunnets rolle i den globale hivinnsatsen
HivNorge deltok 15. oktober i Utenriks- og forsvarskomiteens høring om statsbudsjettet for 2027. I innspillet uttrykte vi bekymring for konsekvensene av de omfattende kuttene i den globale hivinnsatsen.
schedule06.10.2026
→ To bokutgivelser løfter frem historier om å leve med hiv
Denne høsten inviteres publikum til flere arrangementer som setter hiv, åpenhet og personlige erfaringer på dagsorden.