camera_altFoto: WHO
WHO: Integrering, innovasjon og lokalt lederskap er nøkkelen til å utrydde hiv, hepatitt og seksuelt overførbare infeksjoner
Verdens helseorganisasjon (WHO) har lansert en ny rapport som vurderer fremdriften i gjennomføringen av de globale helsesektorstrategiene for hiv, viral hepatitt og seksuelt overførbare infeksjoner for perioden 2022–2030.
Rapporten, som mandag ble offentliggjort under den 26. internasjonale aidskonferansen i Rio, belyser både betydelige fremskritt og vedvarende utfordringer i den globale innsatsen mot disse epidemiene.
I rapporten skriver WHO at de nyeste tallene tyder på at fremgangen er blandet, og at verden ikke er på vei til å nå 2030-målene for hiv, viral hepatitt og seksuelt overførbare infeksjoner. Det er på hivområdet man har sett de største fremskrittene, men kutt i finansieringen truer disse.
– Denne rapporten forteller to historier. Den viser hva som er mulig når land investerer i helse, lokalsamfunn og vitenskap. Men den viser også hvor raskt fremskritt kan gå tapt på grunn av finansieringssvikt, humanitære kriser og vedvarende ulikheter, sa dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHOs generaldirektør. – I løpet av de neste fem årene må vi bygge integrerte, robuste helsesystemer som når de som er lengst etter.
Ved utgangen av 2025 mottok anslagsvis 32 millioner mennesker som lever med hiv behandling, og siden 2010 har antallet nye hivtilfeller gått ned med 42 % og antallet aidsrelaterte dødsfall med 57 %.
Likevel mangler 9 millioner mennesker fortsatt tilgang til livreddende hivbehandling, og antallet nye hivtilfeller fortsetter å øke i flere regioner, særlig blant utsatte grupper, herunder menn som har sex med menn, sexarbeidere, personer som injiserer narkotika, transpersoner og innsatte i fengsler.
Dekningen i hivbehandling er lavere blant menn enn blant kvinner, og lavere blant barn enn blant voksne.
Gjenstående utfordringer
Til tross for fremskritt er det fortsatt store mangler som hindrer arbeidet med å utrydde hiv, viral hepatitt og seksuelt overførbare infeksjoner innen 2030.
Når det gjelder hiv, førte reduksjoner i internasjonal donorfinansiering i 2025 til utfordringer i forebyggingsprogrammene i flere land, blant annet når det gjelder tilgang til preeksponeringsprofylakse (PrEP). Selv om noen regjeringer har trådt til for å opprettholde tjenestene, tyder foreløpige data på at bruken av PrEP har gått ned i en rekke land og lokalsamfunn.
WHO skriver i rapporten at for å nå de globale 2030-målene om reduksjon i antall nye hivtilfeller og hivrelaterte dødsfall må man tette hullene i dekningen av hivbehandling og oppnå betydelige forbedringer i forebyggingsarbeidet, særlig blant nøkkelgrupper.
For å støtte landene i å styrke tiltakene har WHO gitt ut sine første samlede retningslinjer for behandling og forebygging av hiv. Rapporten peker på integrering av ulike tiltak som en av de største mulighetene for å fremskynde fremgangen.
Landene som rapporterer om de beste resultatene, leverer i økende grad tjenester for hiv, viral hepatitt og seksuelt overførbare infeksjoner gjennom primærhelsetjenesten, sammen med tjenester for tuberkulose, seksuell og reproduktiv helse, mødre- og barnehelse samt ikke-smittsomme sykdommer. Å eliminere mor-til-barn-overføring av hiv, syfilis og hepatitt B er fortsatt en sentral prioritet.
Å styrke lokalsamfunnets lederskap og integrere data generert av lokalsamfunnet i nasjonale overvåkingssystemer kan ifølge WHO bidra til at tjenestene når dem som oftest blir oversett. Ytterligere fremskritt kan oppnås ved å utvide digitale helseløsninger, styrke overvåkings- og helseinformasjonssystemer, utvide testplattformer for flere sykdommer og sikre rettferdig tilgang til nye medisiner.
Anbefalte forebyggingstiltak omfatter langtidsvirkende preeksponeringsprofylakse (PrEP) for personer med økt risiko for å få hiv, som det WHO-anbefalte injiserbare lenacapavir som gis to ganger i året. Lenacapavir innføres nå i 10 land, og utrulling er planlagt i ytterligere 14.
– Denne vurderingen er mer enn en fremdriftsrapport. Den er en praktisk handlingsveiledning for andre halvdel av denne strategiperioden, sa dr. Tereza Kasaeva, direktør for WHOs avdeling for hiv, tuberkulose, hepatitt og seksuelt overførbare infeksjoner, under aidskonferansen i Rio. – Den belyser hvor landene lykkes, hvor fremgangen stagnerer, og hvor investeringer kan ha størst effekt. Sammen med våre nye, samordnede retningslinjer for hiv-tjenester og -overvåking gir WHO landene praktiske verktøy for å styrke programmene i dag og nå ut til de menneskene og samfunnene som trenger dem mest.
De globale helsesektorstrategiene for hiv, viral hepatitt og seksuelt overførbare infeksjoner 2022–2030 ble vedtatt av Verdens helseforsamling i 2022. De gir et felles rammeverk for landene for å fremskynde fremgangen mot å utrydde hiv, viral hepatitt og seksuelt overførbare infeksjoner som trusler mot folkehelsen innen 2030, samtidig som man fremmer universell helsedekning, primærhelsetjenester og likhet i helse.
Les også
schedule07.08.2026
→ Ukentlig hivtablett viser lovende resultater
Resultater fra to store fase 3-studier presentert under AIDS 2026 viser at en kombinasjon av islatravir og lenacapavir tatt som én tablett i uken, opprettholder virusundertrykkelse like godt som dagens daglige hivbehandling. Dersom behandlingen blir godkjent, kan den bli den første hivbehandlingen som tas ukentlig i tablettform.
schedule06.08.2026
→ Frydpris til HivNorges styreleder
– Å få denne anerkjennelsen betyr mye for meg. Det er godt å vite at det man gjør, er til hjelp for andre. Dette sier HivNorges styreleder, Roger Dybedahl, etter å ha mottatt årets Frydpris under paradeshowet på Pride På Grensen 25. juli.