Straffefritak for besittelse av rusmidler til eget bruk

HivNorge mener at rusbrukere skal få behandling og oppfølging framfor straff og trussel.

scheduleOppdatert: 16.12.2022

createForfatter: sekretariatet

labelEmner:

I den forbindelse har HivNorge svart på Stortingets høring og støttet Stortingets intensjon i forslaget.

Til tross for at straffeloven § 231 stort sett vil være bøter når det gjelder besittelse til eget bruk, er det i praksis likevel ikke slik. Derfor foreslår HivNorge at straffeloven endres.

Les HivNorge Høring her

Les også

schedule27.06.2025

→ Skeives helse – et globalt anliggende? 

Retten til helse er en grunnleggende menneskerettighet som skal gjelde for alle, uansett bakgrunn. Det er imidlertid et stort spørsmål om hvor tilgjengelig helsehjelpen man har rett på er for utsatte grupper i våre samfunn.

schedule25.06.2025

→ Norge gir 10 milliarder kroner til global helse

Norge gir 10 milliarder kroner til vaksinealliansen Gavi og Det globale fondet for bekjempelse av aids, tuberkulose og malaria, skriver regjeringen i en pressemelding. Norge er dermed det første landet til å annonsere sin støtte til Det globale fondet for perioden 2026-2028.