Vil gi hivmedisiner til hivnegative
I et pilotprosjekt som skal igangsettes i USA i 2012 vil hivnegative menn som har sex med menn tilbys hivmedisiner for å forebygge videre spredning av hiv, melder Folkehelseinstituttet.
scheduleOppdatert: 23.08.2017
createForfatter: Av Bente Bendiksen
labelEmner:
Studier har vist at antiretrovirale medikamenter som brukes i behandlingen av hivpositive også kan forebygge hivsmitte. Dette kalles pre-eksponerings profylakse (PREP). Det amerikanske folkehelseinstituttet (NIH) og helsemyndighetene i San Francisco planlegger å iverksette et PREP pilotprosjekt i første halvdel av 2012 hvor deltakerne er menn som har sex med menn (MSM) med høy risiko for hivsmitte.
Pilotprosjektet skal blant annet undersøke i hvor stor grad menn som har sex med menn er interessert i PREP og hvordan man best kan administrere tiltaket.
Les også
schedule21.05.2025
→ Sammen for å fremme hivtesting
Denne uken - 19. til 26. mai - arrangeres den europeiske testuken for hiv og hepatitter. Kampanjen har som mål å øke tilgangen til testing, samt fremme bevisstheten om fordelene med tidlig testing.
schedule20.05.2025
→ Møt HivNorges nye rådgiver
Denne uken begynte Helge Solberg som ny rådgiver i HivNorges. Han ser frem til å tre inn i rollen og bli bedre kjent med organisasjonens medlemmer og frivillige. Her kan du bli litt bedre kjent med sekretariatets nyeste tilskudd – med noen ord fra Helge selv.