Restriksjoner
Det amerikanske senteret for sykdomskontroll (CDC) har godkjent at hivpositive skal fjernes fra listen over personer som nektes innreise i landet. Nå gjenstår bare en godkjenning fra Det hvite hus.
scheduleOppdatert: 29.09.2017
createForfatter: Av Arne Walderhaug
labelEmner:
Jirair Ratevosian fra AmFar sier til nettsida at det er et viktig steg framover. Det var på Verdens aidsdag i fjor at daværende president George W. Bush signerte den såkalte Pepfar-planen som blant annet opphever reiserestriksjoner for hivpositive til USA.
Se: George Bush fjerner reiserestriksjoner
USA har siden aidsepidemiens begynnelse hatt innreiserestriksjoner for hivpositive. Ved innreise til USA har norske reisende måtte fylle inn et såkalt «Visa Waiver»-kort, hvor man blant annet må svare på spørsmål om du har en smittsom sykdom. Hiv er i henhold til USAs innreiseregler definert som en slik smittsom sykdom. Disse reglene har vært sterkt kritisert, blant annet av FN, norske myndigheter og HivNorge.
Ingen på CDC har villet kommentere dette overfor nettsida Housingsworks.
Les også
schedule21.05.2025
→ Sammen for å fremme hivtesting
Denne uken - 19. til 26. mai - arrangeres den europeiske testuken for hiv og hepatitter. Kampanjen har som mål å øke tilgangen til testing, samt fremme bevisstheten om fordelene med tidlig testing.
schedule20.05.2025
→ Møt HivNorges nye rådgiver
Denne uken begynte Helge Solberg som ny rådgiver i HivNorges. Han ser frem til å tre inn i rollen og bli bedre kjent med organisasjonens medlemmer og frivillige. Her kan du bli litt bedre kjent med sekretariatets nyeste tilskudd – med noen ord fra Helge selv.