Interessante anbefalinger

— Verdens helseorganisasjon (WHO) sine nye anbefalinger for hivbehandling, om å igangsette behandling når CD4-tallet faller til under 500, er på et litt tidligere tidspunkt enn de europeiske retningslinjene, forteller overlege Vidar Ormaasen ved Oslo universitetssykehus, Ullevål. — Tendensen har gått mot en stadig tidligere oppstart av behandling, konstaterer han.

scheduleOppdatert: 23.08.2017

createForfatter: Bente Bendiksen

labelEmner:

Overlege Vidar Ormaasen, Oslo universitetssykehus, Ullevål.

START-studien

— WHOs anbefalinger er interessante, og de er forskjellige fra tidligere anbefalinger fra WHO. Det skal bli interessant å se hvordan de internasjonale retningslinjene utformes med bakgrunn i dette, avslutter Ormaasen.

Relaterte artikler:

Pressemeldingen fra WHO om tidligere oppstart av behandling

Les også

schedule04.11.2025

→ Ny variant av mpox på vei

En ny stamme av mpox, tidligere kjent som apekopper, er nå registrert i California. Denne varianten tilhører kladd Ib, og det er grunn til å tro at denne varianten også kan spre seg til Europa. Det er derfor viktig at alle som er i risikogruppene vaksinerer seg.

schedule27.10.2025

→ Høring om bistandsbudsjettet: – Vi har verktøyene, men mangler pengene

Mandag 27. oktober møtte HivNorge utenriks- og forsvarskomiteen på høring om forslag til statsbudsjett for 2026, for å løfte behovet for økt støtte til det globale arbeidet mot hiv og aids og viktigheten av Norges rolle som en forutsigbar bistandspartner. – Det verdensomspennende arbeidet mot hiv er en kamp som kan vinnes, sier HivNorges generalsekretær Anne-Karin Kolstad. Les hele høringsinnspillet her.