Assistert befruktning

Dersom mennesker som lever med hiv er på vellykket behandling er det ikke nødvendig med assistert befruktning for å unnfange og føde et hivnegativt barn. Særlige hensyn tas ved fødsel, og mødre som lever med hiv anbefales å ikke amme barnet.

scheduleOppdatert: 27.11.2025

createForfatter: Sekretariatet

labelEmner:

Hvis et par har utfordringer med å unnfange har hivpositive på lik linje med resten av befolkningen rett til assistert befruktning ved infertilitet i henhold til bioteknologiloven. Videre har mennesker som lever med hiv rett til assistert befruktning for å hindre smitteoverføring.

Tidligere har dette behandlingstilbudet delvis blitt gjennomført på Rigshospitalet i København. Dette er ikke lenger tilfellet, og all behandling foregår nå ved Oslo universitetssykehus. Dette gjelder både ved IVF-behandling (der egget befruktes utenfor kroppen) og inseminasjon (der sæd føres inn i livmor). Her kan du lese mer om undersøkelser og behandling ved ufrivillig barnløshet.

Ved assistert befruktning for par der det er risiko for smitteoverføring er prosedyren for behandling omtrent den samme som når smittehensyn ikke må tas. Laboratoriet legger inn et ekstra behandlingstrinn for å fjerne eventuelle viruspartikler fra sædvæske og/eller fra væske fra eggposer.

Fremgangsmåten for assistert befruktning er lik for alle par. Fastlege henviser til en utredning for ufrivillig barnløshet hos en avtalespesialist-gynekolog eller direkte til Oslo universitetssykehus. Det blir også innhentet en uttalelse fra spesialist i infeksjonsmedisin. En avtalespesialist gynekolog er en lege som har en avtale med det offentlige om å gjennomføre undersøkelser som ikke krever innleggelse på sykehus. Du finner en oversikt over avtalespesialister nær deg her.

Dersom paret oppfyller kriteriene for søknaden henvises de videre til assistert befruktning ved Oslo universitetssykehus. Kriterier for vurdering av søknad er lik for alle par og det gjelder samme veiledende prioriteringskriterier, herunder anbefalt alder hos kvinnen, osv. Du kan lese mer om disse kriteriene her.

Les også

schedule05.12.2025

→ Frivillighet som forandrer og gjør en forskjell – Takk til frivillige i HivNorge

I dag er Frivillighetens dag, en dag hvor vi hedrer og løfter frem frivillige, og den utrolige innsatsen de gjør over hele landet. HivNorges styreleder, Knut Roger Dybedahl, har skrevet en liten hilsen til våre flotte frivillige for å takke for innsatsen både i år, i tidligere år og i årene som kommer.

schedule03.12.2025

→ Høringssvar til faglige råd om møter med kjønnsmangfold

Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir) har innhentet høringsinnspill til faglige råd om møter med kjønnsmangfold for offentlig ansatte. HivNorge mener rådene fremstår som gjennomarbeidede og gir gode anbefalinger, men etterlyser et tydeligere interseksjonelt perspektiv.