camera_altFOTO: HivNorge
Assistert befruktning
Fra og med i høst vil hivpositive mest sannsynlig kunne få tilbud om assistert befruktning i Danmark på norske myndigheters regning, opplyser statssekretær i Helse- og omsorgsdepartementet, Cecilie Brein-Karlsen (FrP), i et møte med HivNorge i går.
scheduleOppdatert: 02.10.2017
createForfatter: Arne Walderhaug
labelEmner:
Fra 1. januar 2016 vil dette kunne tilbys ved Rikshospitalet i Oslo, men inntil dette er i orden ønsker departementet å kjøpe disse tjenestene i utlandet. – Det er dialog med Rigshospitalet i København, opplyste statssekretæren da departementet møtte HivNorge i regjeringslokalene i går.
Endringene i bioteknologiloven
Like etter at endringene i bioteknologiloven ble innført i fjor ba den rød-grønne regjeringen helseforetakene å sørge for et tilbud om slik behandling til hivpositive – enten ved å etablere et behandlingstilbud i Norge eller ved å kjøpe behandling i utlandet, for eksempel i Danmark eller Sverige som har etablert et behandlingstilbud til denne gruppen.
Det har likevel vist seg vanskelig å få helseforetakene til å iverksette et slikt tilbud. HivNorge henvendt seg i fjor høst både til Helsdirektoratet og Helse- og omsorgsdepartmentet for å få fortgang i arbeidet. Nå opplyser departementet at det ser ut til å gå mot en løsning.
Les også
schedule27.06.2025
→ Skeives helse – et globalt anliggende?
Retten til helse er en grunnleggende menneskerettighet som skal gjelde for alle, uansett bakgrunn. Det er imidlertid et stort spørsmål om hvor tilgjengelig helsehjelpen man har rett på er for utsatte grupper i våre samfunn.
schedule25.06.2025
→ Norge gir 10 milliarder kroner til global helse
Norge gir 10 milliarder kroner til vaksinealliansen Gavi og Det globale fondet for bekjempelse av aids, tuberkulose og malaria, skriver regjeringen i en pressemelding. Norge er dermed det første landet til å annonsere sin støtte til Det globale fondet for perioden 2026-2028.