camera_altFoto av Johny Georgiadis/Unsplash
Brukermedvirkning må sikres
HivNorge mener at mennesker som lever med hiv skal være involvert i prosessene rundt valgene av hivbehandling i Norge.
scheduleOppdatert: 24.03.2022
createForfatter: Alaa Zerbo
labelEmner: brukermedvirkninghivmedisinernye metoder
Hivlegemidler ble overført til sykehusfinansiering og satt på anbud gjennom Nye Metoder og Sykehusinnkjøp fra og med januar 2018. Mennesker som lever med hiv ble dermed blant de mange pasientgruppene som påvirkes av beslutninger i Nye Metoder og Beslutningsforum.
HivNorges erfaring er at det i dag ikke er tilstrekkelig god brukermedvirkning i disse prosessene og vi frykter at det kan føre til dårligere beslutningsgrunnlag og at Nye Metoder og Beslutningsforums vedtak oppleves mindre demokratisk av de gruppene som påvirkes av dette.
HivNorge vedtok på årsmøtet i mars en resolusjon med krav om at det utarbeides retningslinjer for brukermedvirkning for anbud og at kravet om at brukerrepresentanten skal være tilknyttet et helseforetak fjernes. Med denne resolusjonen sikrer HivNorge at brukermedvirkning i disse prosessene er tilstrekkelig god og gir pasientgruppene en reell mulighet til å bli hørt og ha mulighet til å påvirke beslutningene.
Les også
schedule03.07.2025
→ God sommer fra HivNorge!
Vi er tilgjengelig gjennom sommerukene, men har noe reduserte åpningstider.
schedule27.06.2025
→ Skeives helse – et globalt anliggende?
Retten til helse er en grunnleggende menneskerettighet som skal gjelde for alle, uansett bakgrunn. Det er imidlertid et stort spørsmål om hvor tilgjengelig helsehjelpen man har rett på er for utsatte grupper i våre samfunn.