camera_altFOTO: HivNorge
Fra positiv til positiv
FOFAhelseinformasjon har laget fem informasjonsfilmer rettet mot nydiagnostiserte hvor hivpositive forteller om å være positiv positiv. — Målet er at man skal kunne se at det går fint an å leve med hiv, sier en av initiativtakerne Tore Holte Follestad.
scheduleOppdatert: 23.08.2017
createForfatter: Bente Bendiksen
labelEmner:
FOFAhelseinformasjon består av sexolog Tore Holte Follestad og daglig leder i Nye Pluss Kim Fangen. — Både Kim og jeg har over lang tid møtt hivpositive som i ulik grad har vært åpne om sin status. Noen har ikke fortalt det til noen nesten, mens andre er så åpne det kan bli. Vi tenkte at det kunne være en god ide å lage et kurs eller en nettressurs som hivpositive kunne bruke på nett når det måtte passe en og i tillegg kunne plukke de temaene som en var interessert i der og da, forteller Follestad. — Prosjektet er tenkt å være positive som snakker til andre positive om hvordan det er å leve med diagnosen. Målet er at en skal kunne se at det går fint an å leve med hiv, hvor viktig det er å begynne på medisiner, knytte kontakter med andre som lever med hiv og komme i kontakt med miljø som Aksept, HivNorge og Nye Pluss.
I filmene møter vi fem hivpositive, deriblant HivNorges styreleder Leif-Ove Hansen. Filmene er blitt til i samarbeid med blant andre HivNorge, Aksept, Nye Pluss, Sex og samfunn, Leve med hiv Bergen og Aksept og mestring i Trondheim.
— Vi tenker at filmene kan bli benyttet av både personer som lever med hiv, av fagfolk som skal møte personer som lever med hiv, skoler, organisasjoner, naboer, venner og familie. På den måten kan en få tatt bort myter og la de som lever med infeksjonen være stemmene som blir hørt, avslutter Follestad.
Fra positiv til positiv
Les også
schedule31.01.2025
→ — Vi har verktøyene, det er pengene og politikken det står på
Norge skal delta på den 68. sesjonen av FNs narkotikakommisjon (CND) i Wien i mars, hvor temaene narkotikapolitikk og skadereduksjon står på agendaen. I forkant av dette inviterte Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) sivilt samfunn til dialogmøte. HivNorge deltok og understreket at politisk vilje, tilstrekkelig finansiering og samarbeid med sivil sektor om effektive skadereduksjonsprogrammer er nødvendig for å sikre sårbare grupper.
schedule31.01.2025
→ Vi vil gjerne høre fra deg
HivNorge har de siste to årene vært i dialog med Den Norske Kirke (DNK) gjennom preses, biskop Olav Fykse Tveit, og Kirkerådet. Bakgrunnen er en intern prosess i DNK om hvordan de møtte hiv- og aidsepidemien på 80- og 90-tallet. I den anledning har vi i HivNorge vært opptatt av at DNK skal vite hva de faktisk bør be om unnskyldning for.