camera_altFoto: OsloFusion
Hiv på lerretet under OsloFusion
Filmfestivalen OsloFusion går av stabelen denne uken. I år vises to filmer som omhandler hiv.
Denne uken starter OsloFusion internasjonale filmfetival. Filmfestivalen arrangeres for 32. året, og som alltid med et nødvendig fokus på filmer med skeiv tematikk. I år sendes to filmer som har hiv som tema. Den ene, “United in anger – A history of Act up” handler om den kjente akitvistgruppen Act up. Filmen er gratis og vises allerede i kveld kl 20.30 på SALT. Før filmvisningen vil Per Miljeteig, som er frivillig hos oss og langtidsoverlever, holde en kort intro.
På søndag den 25.9. vil filmen “How to tell a secret” vises på Vega scene kl 19.30. Etter filmvisning vil vår generalsekretær Anne-Karin stille på ettersnakk sammen med regissørene.
Ønsker du mer info finner du programmet til OsloFusion her.
Les også
schedule18.01.2023
→ Kaldt gufs fra fortiden
Dagen før vi markerer at det er 40 år siden den første aidsdiagnosen ble stilt i Norge, fikk vi igjen smake på fortidens irrasjonelle frykt og sensasjonslyst rundt hiv. HivNorge ble i går gjort oppmerksom på feilaktige rykter som florerer i sosiale medier, om at tre kvinner angivelig var smittet med hiv gjennom sprøytestikk på et utested i Oslo.
schedule18.01.2023
→ Da aids kom til Norge
40 år har gått siden den første personen fikk diagnosen aids i Norge. Da fantes det ingen behandling for hiv, og samfunnet var sterkt preget av mangel på kunnskap, smittefrykt, og sensasjonsjournalistikk i pressen.