camera_altFOTO: HivNorge
Hivbehandling til mennesker som lever med hiv
Den 18. april ble det avholdt et møte i spesialistgruppen for hivlegemidler som skal vurdere tilbud gitt på hivlegemidler, etter en anbudsrunde Sykehusinnkjøp HF lyste ut på vegne av de regionale helseforetakene. Spesialistgruppen skal gi sin anbefaling til helseforetakene om hvilken hivbehandling hivpositive pasienter skal tilbys.
Det tyngste kriteriet, bortsett fra at det følger faglige retningslinjer for oppfølging og behandling av hiv (hivfag.no), er billigst mulig pris. Styreleder i HivNorge, Leif-Ove Hansen har vært observatør i denne spesialistgruppen.

HivNorges styreleder Leif-Ove Hansen. [Foto: Arne Walderhaug]
HivNorge ønsker derfor å få tilbakemelding fra hivpositive som er inne til time hos sin infeksjonslege, om de opplever å bli forespurt om å bytte medisin og hva som da er grunnlaget for bytte.
Send oss en epost til post@hivnorge.no, en melding via Facebook-siden vår eller ring oss på kontoret på 21314580. Alle henvendelser vil bli behandlet konfidensielt.
Les også
schedule05.12.2025
→ Frivillighet som forandrer og gjør en forskjell – Takk til frivillige i HivNorge
I dag er Frivillighetens dag, en dag hvor vi hedrer og løfter frem frivillige, og den utrolige innsatsen de gjør over hele landet. HivNorges styreleder, Knut Roger Dybedahl, har skrevet en liten hilsen til våre flotte frivillige for å takke for innsatsen både i år, i tidligere år og i årene som kommer.
schedule03.12.2025
→ Høringssvar til faglige råd om møter med kjønnsmangfold
Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir) har innhentet høringsinnspill til faglige råd om møter med kjønnsmangfold for offentlig ansatte. HivNorge mener rådene fremstår som gjennomarbeidede og gir gode anbefalinger, men etterlyser et tydeligere interseksjonelt perspektiv.