camera_altFOTO: HivNorge
Hivbehandling til mennesker som lever med hiv
Den 18. april ble det avholdt et møte i spesialistgruppen for hivlegemidler som skal vurdere tilbud gitt på hivlegemidler, etter en anbudsrunde Sykehusinnkjøp HF lyste ut på vegne av de regionale helseforetakene. Spesialistgruppen skal gi sin anbefaling til helseforetakene om hvilken hivbehandling hivpositive pasienter skal tilbys.
Det tyngste kriteriet, bortsett fra at det følger faglige retningslinjer for oppfølging og behandling av hiv (hivfag.no), er billigst mulig pris. Styreleder i HivNorge, Leif-Ove Hansen har vært observatør i denne spesialistgruppen.

HivNorges styreleder Leif-Ove Hansen. [Foto: Arne Walderhaug]
HivNorge ønsker derfor å få tilbakemelding fra hivpositive som er inne til time hos sin infeksjonslege, om de opplever å bli forespurt om å bytte medisin og hva som da er grunnlaget for bytte.
Send oss en epost til post@hivnorge.no, en melding via Facebook-siden vår eller ring oss på kontoret på 21314580. Alle henvendelser vil bli behandlet konfidensielt.
Les også
schedule15.10.2025
→ Den norske kirke sier unnskyld til skeive
Torsdag 16. oktober vil Den norske kirke komme med en offisiell unnskyldning til skeive. Det skjer under en pressekonferanse på London Pub, etterfulgt av en kveldsmesse i Oslo domkirke kl. 18.00. HivNorge deltar i markeringen og vil bidra under lystenningen i gudstjenesten.
schedule15.10.2025
→ Regjeringen vil gjøre PrEP mer tilgjengelig
I dag ble forslag til statsbudsjett for 2026 lagt frem av regjeringen Støre. Regjeringen foreslår å utrede hvordan god tilgang til hivforebyggende medikamentell behandling (PrEP) kan sikres over hele landet. Helsedirektoratet får i oppdrag å vurdere løsninger som sørger for et mer likeverdig tilbud, uavhengig av hvor man bor.