Hva kan du trekke fra på skatten?

Det er snart frist for å levere selvangivelsen og utgifter på grunn av hiv kan trekkes fra. Skatteloven gir adgang til det for personer som har en varig sykdom og hiv faller inn under denne kategorien.

scheduleOppdatert: 29.09.2017

createForfatter: Oppdatert 7. oktober 2011.

labelEmner:

hva du kan trekke fra, om kravet til dokumentasjon og om hvordan du kan gå frem

Fradragsordningen for store sykdomsutgifter vil gjelde til og med skatteåret 2011. Regjeringen har foreslått i statsbudsjettet for 2012 at ordningen oppheves og at særfradraget fases ut over en periode på tre år fra og med 2012.

utfasingen av ordningen om særfradrag for store sykdomsutgifter

støtteskriv

Les også

schedule27.10.2025

→ Høring om bistandsbudsjettet: – Vi har verktøyene, men mangler pengene

I dag møter HivNorge utenriks- og forsvarskomiteen på høring om forslag til statsbudsjett for 2026, for å løfte behovet for økt støtte til det globale arbeidet mot hiv og aids og viktigheten av Norges rolle som en forutsigbar bistandspartner. – Det verdensomspennende arbeidet mot hiv er en kamp som kan vinnes, sier HivNorges generalsekretær Anne-Karin Kolstad. Les hele høringsinnspillet her.

schedule21.10.2025

→ Høring om statsbudsjettet – viktig med forutsigbarhet

Torsdag 23. oktober deltar HivNorge på høring om forslaget til statsbudsjett for 2026. - Det er nødvendig med langsiktig arbeid og forutsigbare rammevilkår understreker HivNorges generalsekretær Anne-Karin Kolstad.