camera_altRavi Patel/Unsplash.com
Hvordan ligger det an med kunnskapen om hiv og det å være skeiv i helsetjenesten for eldre?
Ingen skal måtte skjule hvem de er. Heller ikke på sine eldre dager.
scheduleOppdatert: 05.10.2022
createForfatter: Einar Seierstad
labelEmner: helse- og omsorgstjenester
Over 50 prosent av de 4300 som lever med hiv i Norge, er over 50 år. Den helhetlige ivaretakelsen av det enkelte menneske må prioriteres i helsetjenestene, og verdigheten må få større oppmerksomhet.
Vi har skrevet innlegg i Sykepleien hvor vi påpeker at vi trenger mer kunnskap om det å bli eldre og leve med hiv. Mange kommer til å erfare aldersrelaterte utfordringer og livsstilssykdommer. En del av disse menneskene er også skeive. Noen flytter inn på sykehjem, mens andre får kontakt med hjemmesykepleien.
Les innlegget i Sykepleien i sin helhet her.
Les også
schedule18.11.2025
→ Panelsamtale: Helseberedskap i Norden – hvor klare er vi?
Tirsdag 12. november inviterte HivNorge, HivFinland, Hiv-Sverige og den ukrainske Alliance for Public Health til en panelsamtale om helseberedskap i Norden på Litteraturhuset i Oslo.
schedule17.11.2025
→ Denne uka er det European Testing Week
Vi slutter oss til den europeiske testuken 17. – 24. november og oppfordrer alle som kan ha vært i en risikosituasjon til å teste seg for hiv og hepatitter.