camera_altFoto: Stortinget/stortinget.no
I møte med Helse- og omsorgskomiteen
HivNorge møter i dag helsekomiteen på Stortinget i forbindelse med fremleggingen av statsbudsjettet for neste år. Resultatet av anbudskonkurransen for hivmedisiner og overføring av finansieringen fra Helfo til helseforetakene er temaene HivNorge vil ta opp.
scheduleOppdatert: 20.12.2022
createForfatter: Sekretariatet
labelEmner: anbudhivmedisinpolitikkPrEPstatsbudsjettStortinget
I notatet til Helse- og omsorgskomiteen skriver HivNorge at «resultatet av anbudskonkurransen er nedslående og er ikke til det beste for pasientene og vil heller ikke bidra til forventede innsparinger for sykehusene. I tillegg har Beslutningsforum sagt nei til nye hivlegemidler med nye virkestoffer med bakgrunn i økonomi. Dermed frarøves vi muligheten til å ta del i den stadige utviklingen innenfor hivbehandling. Hivpositive i Norge får ikke lenger tilbud om disse nye hivlegemidlene, slik som f.eks. i Tyskland.»
«Når finansieringen av hivlegemidler ble overført til sykehusene, fulgte også de hivforebyggende behandlingene mot hiv, PrEP og PEP, med over i spesialisthelsetjenesten. Dette har vist seg å ha en flaskehalseffekt særlig på PrEP, der sykehusene ikke har fulgt godt nok opp og det har vært lange køer», heter det videre i notatet. HivNorge påpeker at dette kunne vært unngått med at PrEP også kunne skrives ut av fastleger. Videre at «PrEP har allerede før årsskiftet bidratt til merkbar nedgang i nye tilfeller av hivdiagnoser og nedgangen har fortsatt utover i første halvår av 2018.»
Les også
schedule31.01.2025
→ — Vi har verktøyene, det er pengene og politikken det står på
Norge skal delta på den 68. sesjonen av FNs narkotikakommisjon (CND) i Wien i mars, hvor temaene narkotikapolitikk og skadereduksjon står på agendaen. I forkant av dette inviterte Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) sivilt samfunn til dialogmøte. HivNorge deltok og understreket at politisk vilje, tilstrekkelig finansiering og samarbeid med sivil sektor om effektive skadereduksjonsprogrammer er nødvendig for å sikre sårbare grupper.
schedule31.01.2025
→ Vi vil gjerne høre fra deg
HivNorge har de siste to årene vært i dialog med Den Norske Kirke (DNK) gjennom preses, biskop Olav Fykse Tveit, og Kirkerådet. Bakgrunnen er en intern prosess i DNK om hvordan de møtte hiv- og aidsepidemien på 80- og 90-tallet. I den anledning har vi i HivNorge vært opptatt av at DNK skal vite hva de faktisk bør be om unnskyldning for.