camera_altFoto av Tom Allport & Unsplash.
Krever bedre ivaretakelse av autonomi og selvbestemmelse
De av oss som lever med hiv og som sliter med demens, har større behov for å sikre autonomi og bestemmelsesrett.
scheduleOppdatert: 11.05.2022
createForfatter: Alaa Zerbo
labelEmner: bestemmelsesrettDemensplanenhivnorge
HivNorge mener at det tas lite hensyn til at det er økende andel personer som sliter med demens, sliter også med andre funksjonsnedsettelser.
Dette gjelder særlig HivNorge sitt felt når det gjelder personer som lever med hiv og spesielt de som har levd med hiv lenge. Personer som lever med hiv, har sterkt behov for å bevare autonomi og selvbestemmelsesrett og derfor ar det viktig at demensplanen ivaretar dette på en god måte.
Les også
schedule03.07.2025
→ God sommer fra HivNorge!
Vi er tilgjengelig gjennom sommerukene, men har noe reduserte åpningstider.
schedule27.06.2025
→ Skeives helse – et globalt anliggende?
Retten til helse er en grunnleggende menneskerettighet som skal gjelde for alle, uansett bakgrunn. Det er imidlertid et stort spørsmål om hvor tilgjengelig helsehjelpen man har rett på er for utsatte grupper i våre samfunn.