camera_altFoto: Kelly Sikkema/Unsplash
Krever gratis morsmelkerstatning
HivNorge ber myndighetene om at det innføres en refusjonsordning for morsmelkerstatning til barn av mødre som lever med hiv.
scheduleOppdatert: 20.12.2022
createForfatter: Alaa Zerbo
labelEmner: forebyggingmorsmelkerstatningsmittevernloven
Kvinner som lever med hiv anbefales ikke å amme sine barn av smittevernhensyn. For noen mødre er kostnadene til morsmelkerstatning en stor kostnad på en stramt budsjettet.
HivNorges årsmøte vedtok en resolusjon om at mødre som lever med hiv skal få refusjon for morsmelkerstatning. Dette mener HivNorge er et nødvendig smitteverntiltak som bør være gratis på lik linje med andre smitteforebyggende tiltak.
Les også
schedule05.09.2025
→ Nå kan du få hjelp til å søke Hivfondet
Lever du med hiv og er i en vanskelig økonomisk situasjon? Neste søknadsfrist for Hivfondet er 1. oktober 2025.
schedule28.08.2025
→ Ny hivbehandling godkjent i Europa
Legemiddelet Lenacapavir har fått markedsføringstillatelse i EU og EØS. Dette er en langtidsvirkende hivforebyggende behandling (PrEP), som gis som injeksjon bare to ganger i året.