camera_altFoto: HivNorge
Lever du med hiv og har behov for rettshjelp?
I disse dager starter HivNorge opp et nytt rettshjelpstilbud til mennesker som lever med hiv. Våre jurister Halvor Frihagen og Birgitta Onarheim kan hjelpe med spørsmål som direkte har med hiv å gjøre, som diskriminering, taushetsplikt og pasientskade, men også andre spørsmål, som innen husleierett, arbeidsrett, migrasjonsrett, boligrett og familierett er aktuelt.
scheduleOppdatert: 25.08.2021
createForfatter: Kristin Marie Holland
labelEmner: juridisk bistandpasientrettigheter
Birgitta Onarheim er ansatt i en deltidsstilling som jurist for å jobbe med sakene. Hun har blant annet erfaring fra gatejuristen, og har også jobbet mye med arbeidsrett.
Trenger du juridisk bistand kan du ta kontakt med Birgitta på onsdager eller torsdager. Birgitta er tilgjengelig på mail til birgitta@hivnorge.no og på telefon +47 43 33 00 30.

Dette nye tilbudet er gjort mulig av en bevilgning fra Statens Sivilrettsforvaltning, og er åpent for alle mennesker som er berørt av hiv.
— Vi har sett et udekket rettshjelpsbehov blant mennesker som lever med hiv, sier Halvor Frihagen, HivNorges juridiske rådgiver. Mange kontakter oss med rettslige spørsmål som er viktige for den det gjelder, men hvor vi ikke har hatt kapasitet til å hjelpe. Det nye tilbudet gjelder selvfølgelig rettslige spørsmål som er knyttet til hiv, men også andre saker. Tilbudet retter seg mot personer som lever med hiv og som ikke benytter seg av andre rettshjelpstilbud på grunn av stigma eller sosiale problemer.
Les også
schedule17.07.2025
→ PrEP beskytter mot hiv – men hvorfor er det så vanskelig å få tak i?
Siden innføringen av den hivforebyggende behandlingen PrEP i Norge i 2017, har den vært et av våre viktigste verktøy i arbeidet med å redusere nye hivtilfeller. Likevel er det fremdeles altfor vanskelig å få tak i PrEP for mange. HivNorge jobber for at flere skal få enklere og raskere tilgang, uavhengig av hvor i landet de bor eller hvem de er.
schedule10.07.2025
→ Ny hivmedisin sikres til lav- og mellominntektsland
Det globale fondet har signert en tilgangsavtale med produsenten Gilead for å gi tilgang til Lenacapavir for PrEP til lav- og mellominntektsland.