camera_altFOTO: HivNorge
Møte med Unaids
HivNorge deltok i dialogen i møtet med Unaids’ NGO-delegater under AIDS2016. HivNorges styreleder Leif-Ove Hansen er en av delegatene i den norske landsdelegasjon til UNAIDS Programme Coordinating Board (PCB).
scheduleOppdatert: 23.08.2017
createForfatter: I Durban: Bente Bendiksen
labelEmner:
Flere tema ble diskutert på dette møtet der de ti faste NGO-delegatene som sitter i PCB presenterte sitt arbeid fra PCB og høynivåmøtet i New York som fant sted i begynnelsen av juni. De inviterte til dialog med konferansedelegatene og ba om innspill og forslag om hva de tematiske delene på PCB-møtene bør handle om. Hiv og aldring er foreslått til det neste PCB-møtet. Andre temaer som ble spilt inn er mangel på oppfølgingsprogrammer for barn av sexarbeidere og for papirløse barn.
Unaids har fått kutt i sine bevilgninger fra medlemsstatene, inkludert fra Norge. Leif-Ove Hansen tok dette opp under møtet og oppfordret til et mer kollektivt press fra NGOene for å jobbe med enkeltlands bevilgninger til Unaids.
– HivNorge vil jobbe aktivt for å samle hivfeltet og det internasjonale bistandsfeltet i Norge for å få norske myndigheter til å øke bevilgningene til Unaids sitt hivarbeid, sier han.
Les også
schedule21.01.2026
→ Søker statister til dramaserie om Henki
NRK lager dramaserien "Henki" og søker nå statister og fremtredende statister til innspillingen. Serien forteller historien om Henki Hauge Karlsen, som i 1985 ble sagt opp fra jobben som bartender etter å ha vært åpen om sin hivstatus. Han tok kampen til retten helt til Høyesterett i en sak som fikk stor prinsipiell betydning og bidro til økt åpenhet om hiv og styrket rettighetene til mennesker som lever med hiv i norsk arbeidsliv.
schedule19.01.2026
→ – Kutt i støtte til laboratorieprøver kan få alvorlige konsekvenser
Regjeringen foreslår å kutte støtten til laboratorieprøver tatt av helprivate. Forslaget kan få alvorlige konsekvenser, mener HivNorge. I verste fall kan det føre til lavere tilgang på testing for hiv og andre seksuelle infeksjoner, og at flere vil la være å teste seg.