Ny kommisjon for hiv og jus
FNs utviklingsprogram UNDP, i samarbeid med Unaids, lanserte 24. juni at man vil opprette en kommisjon for hiv og jus. Kommisjonen vil se på hvordan lover og jus kan bidra til å forebygge hiv.
scheduleOppdatert: 23.08.2017
createForfatter: Av Bente Bendiksen
labelEmner:

Det finnes flere eksempler på hvordan lover som kriminaliserer smitteoverføring av hiv bidrar til at mange vegrer seg fra å teste seg for hiv. I tillegg gjør lover som kriminaliserer for eksempel menn som har sex med menn, transpersoner, rusbrukere og sexarbeidere det vanskelig å forebygge videre spredning av hiv og tilby tilstrekkelig behandling innenfor disse gruppene.
Samtidig finnes det lover som har positiv effekt på forebyggingsarbeidet. Lover som gir rett til behandling og som hindrer diskriminering av hivpositive i arbeidslivet, på skoler og i militæret bidrar til bedre levekår for hivpositive og bidrar til å redusere videre spredning av hiv.
Kommisjonen vil arbeide over en 18 måneders periode, og etter hva HivNorge kjenner til vil deltakerne i kommisjonen gjøres kjent på konferansen i Wien, AIDS2010. Resultatene og anbefalingene fra kommisjonen vil presenteres i desember 2011.
Les også
schedule03.06.2026
→ Erna Solberg blir styreleder for Det globale fondet
Den tidligere statsministeren i Norge, Erna Solberg, er valgt til ny styreleder for Det globale fondet for bekjempelse av aids, tuberkulose og malaria. Fondet er en av de viktigste finansieringsmekanismene i den globale helseinnsatsen og bidrar årlig med flere milliarder dollar til rundt 100 av landene som er hardest rammet.
schedule13.05.2026
→ Europeisk testuke
– Vi slutter oss til den europeiske testuken 18. – 25. mai, og oppfordrer alle som kan ha vært i en risikosituasjon til å teste seg for hiv og hepatitter, sier HivNorges generalsekretær Anne-Karin Kolstad.