camera_altIllustrasjon: HivNorge
Pride House: Hvordan påvirket og påvirker hiv-epidemien livene våre?
Drepte hiv den seksuelle revolusjonen? Har det forandret hvordan vi ser på kroppen vår og hvordan vi har formet seksualiteten vår? Inge Alexander Gjestvang, Per-Karsten Nordhaug, Arve Juritzen og HivNorge møtes til samtale.
Gjennom 40 år har hiv påvirket svært mange skeive menn som vokste opp etter åtti- og nittitallet, enten vi ble smittet eller ikke. HivNorge inviterer, sammen med Foreningen FRI, til en panelsamtale om hva smittefrykten gjorde med oss, særlig før de effektive medisinene kom – medisinene som gjør at hiv ikke lenger smitter. Har det forandret hvordan vi ser på kroppen vår og hvordan vi har formet seksualiteten vår? Hva skjedde med opprøret mot heteronormen? Var det hiv som førte til kamp for heteronormativ ekteskapslov, heller enn å utvide normene for samliv?
Gonorétallene har aldri vært så høye som i 1946 og 1975, tall som er ti- og tjue ganger høyere enn tallene vi ser i dag. Drepte hiv den seksuelle revolusjonen? Og hvordan har de skeive miljøene håndtert tapet å miste av så mange venner og kjente til aids? Er vi overtraumet?
Når: Onsdag 28. juni, kl. 20.30
Hvor: Eyr, Legenes hus kurs- og konferansesenter, Christiania Torv 5, 0158 Oslo
De som deltar i samtalen er:

Inge Alexander Gjestvang, 40 år gammel, og ble født knappe fire måneder etter første aids-tilfelle ble fastslått i Norge. Han er utdannet lærer, og er nå leder i FRI – Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold.

Per-Karsten Nordhaug, 49 år gammel, medlem av Oslo kommunes Råd for kjønns- og seksualitetsmangfold, nordisk leder for Pride i Accenture, Oslomann, men opprinnelig fra Nes på Hedemarken.

Arve Juritzen, forfatter av boken «Henki – han ga Aids et ansikt», og i dag politiker på valg til Oslo bystyre.

Anne-Karin Kolstad, generalsekretær i HivNorge.

Til å lede samtalen Halvor Frihagen, 54 år gammel. Arbeider deltid som juridisk og politisk rådgiver i HivNorge, ved siden av jobb som advokat. Han har tidligere hatt forskjellige verv i den skeive bevegelsen og på grasrotnivå i politikken, og har vært opptatt av kjønns- og seksualitetspolitikk, menneskerettigheter og arbeid mot diskriminering.
Les også
schedule27.06.2025
→ Skeives helse – et globalt anliggende?
Retten til helse er en grunnleggende menneskerettighet som skal gjelde for alle, uansett bakgrunn. Det er imidlertid et stort spørsmål om hvor tilgjengelig helsehjelpen man har rett på er for utsatte grupper i våre samfunn.
schedule25.06.2025
→ Norge gir 10 milliarder kroner til global helse
Norge gir 10 milliarder kroner til vaksinealliansen Gavi og Det globale fondet for bekjempelse av aids, tuberkulose og malaria, skriver regjeringen i en pressemelding. Norge er dermed det første landet til å annonsere sin støtte til Det globale fondet for perioden 2026-2028.