camera_altFoto: ViiV
Tre nye hivmedisiner godkjent
Beslutningsforum besluttet på et møte i dag å godkjenne tre nye hivmedisiner, melder Dagens Medisin. Det gjelder medisinene Delstrigo, Dovato og Pifeltro. Det betyr at fem nye hiv legemidler nå kan bli med i anbudet som vil gjelde i minst to år.
scheduleOppdatert: 26.08.2019
createForfatter: Arne Walderhaug
labelEmner: beslutningsforumhivlegemidlermedisin
Fristen i den nye anbudsrunden på hivlegemidler er torsdag i denne uken. Resultatet av anbudskonkurransen vil publiseres senere i høst og vil gjelde fra 1. desember og for to år – kanskje for tre.
Generalsekretær Anne-Karin Kolstad er glad for at Beslutningsforum godkjente disse nye hivlegemidlene, slik at de nå kan få mulighet til å delta på kommende anbud. – Vi er fremdeles skeptiske til Beslutningsforums metoder, men håper og tror at den kritikk som har kommet fra oss og stadig flere pasientgrupper nå er med på å påvirke dette i riktig retning. Vi håper også at dette er siste gang hivlegemidler settes på anbud, da dette ikke egner seg for en mindre pasientgruppe av livslange kronikere, sier Kolstad.
Pifeltro inneholder virkestoffet doravirin, som er en ikke‑nukleosid revers transkriptasehemmer (NNRTI) og brukes til å behandle hivinfeksjon hos personer som er 18 år eller eldre. Delstrigo inneholder doravirin, lamivudin og tenofovirdisoproksil (Delstrigo) til kombinasjonsbehandling av hivinfeksjon og brukes sammen med andre preparater. Dovato er en kombinasjonstablett som inneholder virkestoffene dolutegravir og lamivudine til behandling av voksne med hiv-1-infeksjon.
Les også
schedule11.03.2025
→ Kurert for hiv i Norge
En pasient som lever med hiv har gjennomført en beinmargstransplantasjon ved Rikshospitalet, Oslo universitetssykehus, på grunn av en annen sykdom, og har som følge av det blitt kurert for hiv. – Fra å komme med to sykdommer til Rikshospitalet, kom jeg ut med ingen, sier Oslopasienten.
schedule08.03.2025
→ Egenmestring og hormoner
Kløe, irritasjon, svette, søvnvansker, hjernetåke, underlivsplager, uregelmessige blødninger og leddsmerter er vanlige symptomer som kan følge overgangsalder. Vi har hatt besøk av lege Marianne Natvik, som loser oss igjennom hva vi kan forvente og hva vi kan gjøre når vi kommer i overgangsalderen.