Uro i USA påvirker ikke tilgangen til hivlegemidler i Norge 

Vi lever i en urolig verden, og både i redaktørstyrte medier og i sosiale medier ser vi bekymring knyttet til toll og handelskrig. I tillegg ser vi at USA gjør kutt i bistand, slik at mange mennesker mister tilgangen til hivlegemidlene sine.  

scheduleOppdatert: 14.02.2025

createForfatter: Anne-Karin Kolstad

labelEmner:

Vi i HivNorge forstår at mange er bekymret, og noen spør om dette kan påvirke tilgangen til hivlegemidler i Norge. HivNorge følger den internasjonale situasjonen tett og overvåker alle endringer som kan påvirke oss i Norge, i tillegg til at vi er i dialog med relevante aktører her i landet for å få oppdatert informasjon om legemiddelberedskapen. 

Vi har blant annet henvendt oss til Sykehusinnkjøp, som forvalter innkjøpsavtalene for alle helseforetakene i Norge. De informerer om at det gjennom anbud og avtaler er etablert god beredskap for de hivlegemidlene som benyttes i Norge, og er ikke bekymret for at hivlegemidler skal bli mangelvare i Norge på grunn av tollbarrierer eller handelskrig.

Derimot er vi i HivNorge svært bekymret for tilgangen til hivlegemidler i et krigsherjet Ukraina og nærmere 50 andre land som har vært avhengig av The President’s Emergency Plan for AIDS Relief (PEPFAR), som bidrar gjennom Verdens helseorganisasjon (WHO) med hivmedisin til 20 millioner mennesker. Dette programmet er blitt satt på vent av president Donald Trump i USA, og vi får allerede rapporter om tusenvis av mennesker som ikke får tilgang til livsnødvendige hivlegemidler eller den hivforebyggende behandlingen PrEP.  

HivNorge mener at norske myndigheter nå må trappe opp bistanden til Det globale fondet mot bekjempelse av aids, tuberkulose og malaria og UNAIDS, og oppfordre andre europeiske land til å gjøre det samme for å forsøke å gjenopprette tilgangen til hivlegemidler til utsatte og sårbare grupper i lav- og mellominntektsland.  

Les også

schedule27.10.2025

→ Høring om bistandsbudsjettet: – Vi har verktøyene, men mangler pengene

Mandag 27. oktober møtte HivNorge utenriks- og forsvarskomiteen på høring om forslag til statsbudsjett for 2026, for å løfte behovet for økt støtte til det globale arbeidet mot hiv og aids og viktigheten av Norges rolle som en forutsigbar bistandspartner. – Det verdensomspennende arbeidet mot hiv er en kamp som kan vinnes, sier HivNorges generalsekretær Anne-Karin Kolstad. Les hele høringsinnspillet her.

schedule21.10.2025

→ Høring om statsbudsjettet – viktig med forutsigbarhet

Torsdag 23. oktober deltar HivNorge på høring om forslaget til statsbudsjett for 2026. - Det er nødvendig med langsiktig arbeid og forutsigbare rammevilkår understreker HivNorges generalsekretær Anne-Karin Kolstad.