Vil gi hivmedisiner til hivnegative
I et pilotprosjekt som skal igangsettes i USA i 2012 vil hivnegative menn som har sex med menn tilbys hivmedisiner for å forebygge videre spredning av hiv, melder Folkehelseinstituttet.
scheduleOppdatert: 23.08.2017
createForfatter: Av Bente Bendiksen
labelEmner:
Studier har vist at antiretrovirale medikamenter som brukes i behandlingen av hivpositive også kan forebygge hivsmitte. Dette kalles pre-eksponerings profylakse (PREP). Det amerikanske folkehelseinstituttet (NIH) og helsemyndighetene i San Francisco planlegger å iverksette et PREP pilotprosjekt i første halvdel av 2012 hvor deltakerne er menn som har sex med menn (MSM) med høy risiko for hivsmitte.
Pilotprosjektet skal blant annet undersøke i hvor stor grad menn som har sex med menn er interessert i PREP og hvordan man best kan administrere tiltaket.
Les også
schedule31.01.2025
→ — Vi har verktøyene, det er pengene og politikken det står på
Norge skal delta på den 68. sesjonen av FNs narkotikakommisjon (CND) i Wien i mars, hvor temaene narkotikapolitikk og skadereduksjon står på agendaen. I forkant av dette inviterte Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) sivilt samfunn til dialogmøte. HivNorge deltok og understreket at politisk vilje, tilstrekkelig finansiering og samarbeid med sivil sektor om effektive skadereduksjonsprogrammer er nødvendig for å sikre sårbare grupper.
schedule31.01.2025
→ Vi vil gjerne høre fra deg
HivNorge har de siste to årene vært i dialog med Den Norske Kirke (DNK) gjennom preses, biskop Olav Fykse Tveit, og Kirkerådet. Bakgrunnen er en intern prosess i DNK om hvordan de møtte hiv- og aidsepidemien på 80- og 90-tallet. I den anledning har vi i HivNorge vært opptatt av at DNK skal vite hva de faktisk bør be om unnskyldning for.