Vil gi hivmedisiner til hivnegative

I et pilotprosjekt som skal igangsettes i USA i 2012 vil hivnegative menn som har sex med menn tilbys hivmedisiner for å forebygge videre spredning av hiv, melder Folkehelseinstituttet.

scheduleOppdatert: 23.08.2017

createForfatter: Av Bente Bendiksen

labelEmner:

Studier har vist at antiretrovirale medikamenter som brukes i behandlingen av hivpositive også kan forebygge hivsmitte. Dette kalles pre-eksponerings profylakse (PREP). Det amerikanske folkehelseinstituttet (NIH) og helsemyndighetene i San Francisco planlegger å iverksette et PREP pilotprosjekt i første halvdel av 2012 hvor deltakerne er menn som har sex med menn (MSM) med høy risiko for hivsmitte.

Pilotprosjektet skal blant annet undersøke i hvor stor grad menn som har sex med menn er interessert i PREP og hvordan man best kan administrere tiltaket.

Folkehelseinstituttet

 

 

Les også

schedule07.08.2026

→ Ukentlig hivtablett viser lovende resultater

Resultater fra to store fase 3-studier presentert under AIDS 2026 viser at en kombinasjon av islatravir og lenacapavir tatt som én tablett i uken, opprettholder virusundertrykkelse like godt som dagens daglige hivbehandling. Dersom behandlingen blir godkjent, kan den bli den første hivbehandlingen som tas ukentlig i tablettform.

schedule06.08.2026

→ Frydpris til HivNorges styreleder

– Å få denne anerkjennelsen betyr mye for meg. Det er godt å vite at det man gjør, er til hjelp for andre. Dette sier HivNorges styreleder, Roger Dybedahl, etter å ha mottatt årets Frydpris under paradeshowet på Pride På Grensen 25. juli.