Vil gi hivmedisiner til hivnegative
I et pilotprosjekt som skal igangsettes i USA i 2012 vil hivnegative menn som har sex med menn tilbys hivmedisiner for å forebygge videre spredning av hiv, melder Folkehelseinstituttet.
scheduleOppdatert: 23.08.2017
createForfatter: Av Bente Bendiksen
labelEmner:
Studier har vist at antiretrovirale medikamenter som brukes i behandlingen av hivpositive også kan forebygge hivsmitte. Dette kalles pre-eksponerings profylakse (PREP). Det amerikanske folkehelseinstituttet (NIH) og helsemyndighetene i San Francisco planlegger å iverksette et PREP pilotprosjekt i første halvdel av 2012 hvor deltakerne er menn som har sex med menn (MSM) med høy risiko for hivsmitte.
Pilotprosjektet skal blant annet undersøke i hvor stor grad menn som har sex med menn er interessert i PREP og hvordan man best kan administrere tiltaket.

Les også
schedule07.08.2026
→ Ukentlig hivtablett viser lovende resultater
Resultater fra to store fase 3-studier presentert under AIDS 2026 viser at en kombinasjon av islatravir og lenacapavir tatt som én tablett i uken, opprettholder virusundertrykkelse like godt som dagens daglige hivbehandling. Dersom behandlingen blir godkjent, kan den bli den første hivbehandlingen som tas ukentlig i tablettform.
schedule06.08.2026
→ Frydpris til HivNorges styreleder
– Å få denne anerkjennelsen betyr mye for meg. Det er godt å vite at det man gjør, er til hjelp for andre. Dette sier HivNorges styreleder, Roger Dybedahl, etter å ha mottatt årets Frydpris under paradeshowet på Pride På Grensen 25. juli.