camera_altFoto: Sharon McCutcheon/unsplash.com
Vil ha PrEP på blå resept
Ved å få PrEP over på blå resept vil personer som ønsker det få denne effektive hivforebyggende behandlingen raskere og enklere enn ved dagens ordning.
Etter at PrEP ble innført i Norge ble det en betydelig nedgang i hivtallene her i landet. Slik det er nå, må friske personer som ønsker å bruke PrEP for å beskytte seg mot hivsmitte til et sykehus for å få behandling av en legespesialist. Som en konsekvens er køene for å få PrEP lange. Spesialisthelsetjenesten bruker store ressurser på personer som er friske og som kunne fått oppfølging hos fastlegen sin.
Ved å få PrEP på blåreseptordningen vil fastlegene kunne følge opp personer som ønsker PrEP. Derfor har HivNorges årsmøte vedtatt en resolusjon om å få PrEP tilbake på blåreseptordning. Dette mener HivNorge er nødvendig for å gjør det enklere og raskere å få medisinen for de som trenger det.
Les også
schedule06.10.2025
→ Helseutvalget utvider med ny avdeling i Bergen og m-koppevaksine i Oslo
Helseutvalget åpner denne høsten en ny avdeling i Bergen med tilbud om gratis og anonyme tester, samt samtaler om psykisk helse og rus. Samtidig utvider de tilbudet ved Sjekkpunkt i Oslo med gratis drop-in vaksinering mot m-kopper for personer i risikogrupper fra 8. oktober.
schedule01.10.2025
→ Nå kommer sesongens influensavaksine
Høsten er her og vi går i møte en ny influensasesong. Mennesker som lever med hiv kan ha økt risiko for alvorlige komplikasjoner ved influensa på grunn av et svekket immunforsvar, og er blant de i Norge som anbefales å ta vaksinen hvert år.