camera_altFOTO: HivNorge
Vil tillate sædvask
Bioteknologirådet anbefaler at helsemyndighetene gir hivpositive menn tilbud om sædvask ved assistert befruktning. Avgjørelsen ble fattet i et møte torsdag i forrige uke.
scheduleOppdatert: 02.10.2017
createForfatter: Arne Walderhaug
labelEmner:
– Sædvask har ikke vært brukt som behandling i Norge tidligere. Dette er først og fremst aktuelt for par hvor mannen er hivpositiv, og brukes for å unngå at viruset overføres til kvinnen og eventuelt videre fra kvinnen til barnet. Sædvask reduserer smittefaren ved unnfangelse og bør tillates som behandling i Norge, sier Kristin Halvorsen, leder av Bioteknologirådet (tidligere Bioteknologinemnda).
Tilbud om assistert befruktning
Alle som søker om assistert befruktning i Norge må gjennom en medisinsk og psykososial vurdering. Bioteknologirådet understreker at denne vurderingen må sikre at behandlingen ikke tilbys par hvor infeksjonen er en så stor belastning at det går ut over deres omsorgsevne for barnet.
Avgjørelsen ligger hos Helsedirektoratet
Bioteknologirådet har vært i nær kontakt med HivNorge under arbeidet med uttalelsen.
Les også
schedule27.06.2025
→ Skeives helse – et globalt anliggende?
Retten til helse er en grunnleggende menneskerettighet som skal gjelde for alle, uansett bakgrunn. Det er imidlertid et stort spørsmål om hvor tilgjengelig helsehjelpen man har rett på er for utsatte grupper i våre samfunn.
schedule25.06.2025
→ Norge gir 10 milliarder kroner til global helse
Norge gir 10 milliarder kroner til vaksinealliansen Gavi og Det globale fondet for bekjempelse av aids, tuberkulose og malaria, skriver regjeringen i en pressemelding. Norge er dermed det første landet til å annonsere sin støtte til Det globale fondet for perioden 2026-2028.