PrEP-behandling.
I henold til de faglige retningslinjene for oppfølging av hiv i Norge skal PrEP vurderes i spesielle tilfeller. HivNorge er enig i at individuelle vurderinger må gjøres. Samtidig mener HivNorge at det fortsatt er en del ubesvarte spørsmål knyttet til PrEP som forebyggende tiltak som trenger å besvares før bruk av PrEP som smitteforebyggende tiltak i et bredere perspektiv kan anbefales. Dette ble vedtatt på HivNorges styremøte 4. september 2014.
scheduleOppdatert: 23.08.2017
createForfatter: Styret i HivNorge
labelEmner:
Nestleder Leif-Ove Hansen sier at diskusjonen vil fortsette i HivNorges styre, siden vi er av den oppfatning at det ikke foreligger tilstrekkelig informasjon om hvilken betydning dette vil ha i norsk kontekst og under norske forhold. Effekten av PrEP til å forebygge hiv ser ut til å være god, men hvordan dette har effekt blant mennesker i Norge er usikkert.
HivNorge mener det er behov for et forskningsprosjekt knyttet opp mot PrEP-behandling i Norge for blant annet å se på den smitteforebyggende effekten, kostnad-nytte tematikken, samt bivirkninger av denne type behandling.
Les også
schedule11.04.2025
→ God påske!
HivNorges kontor holder stengt hele påskeuken. Vi er tilbake tirsdag 22. april.
schedule10.04.2025
→ Nedgang i hivdiagnoser
I 2024 var det en nedgang i antallet meldte hivtilfeller i Norge, sammenlignet med fjoråret. Forebygging, PrEP, testing, tidlig diagnostisering og rask behandlingsstart fremheves som viktige tiltak for å komme videre i hivforebyggingen i Norge.