camera_altFoto: Sharon McCutcheon/unsplash.com
Annonsering av anbudsvinneren
FØLG MED PÅ DIREKTESENDING: Torsdag 30. august holdes et seminar i regi av Sykehusinnkjøp om hivbehandlingen i Norge og hvor resultatene av en anbudsrunde om hivmedisiner vil bli annonsert.
scheduleOppdatert: 20.12.2022
createForfatter: Bente Bendiksen
labelEmner: anbudbehandlingbivirkningerhivhiv i NorgehivinfeksjonhivnorgemedisinmedisinerPrEPrettigheterSykehusinnkjøp
Bakgrunnen for at det har blitt gjennomført en anbudsrunde på hivmedisiner er at Stortinget og regjeringen ønsker å få ned prisene på all behandling, deriblant hivbehandlingen, under slagordet «mer helse for pengene».
Det ble nedsatt en spesialistgruppe som skulle vurdere anbudet, hvor styreleder i HivNorge har vært observatør. Det har vært uenighet innad i spesialistgruppen om anbefalingene som har blitt gjort.
Resultatene for anbudsrunden har også blitt offentliggjort tidligere da Dagens Medisin ba om innsyn i resultatene.
Seminaret streames live, og du kan følge det via denne lenken
Les også
schedule31.01.2025
→ — Vi har verktøyene, det er pengene og politikken det står på
Norge skal delta på den 68. sesjonen av FNs narkotikakommisjon (CND) i Wien i mars, hvor temaene narkotikapolitikk og skadereduksjon står på agendaen. I forkant av dette inviterte Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) sivilt samfunn til dialogmøte. HivNorge deltok og understreket at politisk vilje, tilstrekkelig finansiering og samarbeid med sivil sektor om effektive skadereduksjonsprogrammer er nødvendig for å sikre sårbare grupper.
schedule31.01.2025
→ Vi vil gjerne høre fra deg
HivNorge har de siste to årene vært i dialog med Den Norske Kirke (DNK) gjennom preses, biskop Olav Fykse Tveit, og Kirkerådet. Bakgrunnen er en intern prosess i DNK om hvordan de møtte hiv- og aidsepidemien på 80- og 90-tallet. I den anledning har vi i HivNorge vært opptatt av at DNK skal vite hva de faktisk bør be om unnskyldning for.