camera_altFoto: Sharon McCutcheon/unsplash.com
Annonsering av anbudsvinneren
FØLG MED PÅ DIREKTESENDING: Torsdag 30. august holdes et seminar i regi av Sykehusinnkjøp om hivbehandlingen i Norge og hvor resultatene av en anbudsrunde om hivmedisiner vil bli annonsert.
scheduleOppdatert: 20.12.2022
createForfatter: Bente Bendiksen
labelEmner: anbudbehandlingbivirkningerhivhiv i NorgehivinfeksjonhivnorgemedisinmedisinerPrEPrettigheterSykehusinnkjøp
Bakgrunnen for at det har blitt gjennomført en anbudsrunde på hivmedisiner er at Stortinget og regjeringen ønsker å få ned prisene på all behandling, deriblant hivbehandlingen, under slagordet «mer helse for pengene».
Det ble nedsatt en spesialistgruppe som skulle vurdere anbudet, hvor styreleder i HivNorge har vært observatør. Det har vært uenighet innad i spesialistgruppen om anbefalingene som har blitt gjort.
Resultatene for anbudsrunden har også blitt offentliggjort tidligere da Dagens Medisin ba om innsyn i resultatene.
Seminaret streames live, og du kan følge det via denne lenken
Les også
schedule05.09.2025
→ Nå kan du få hjelp til å søke Hivfondet
Lever du med hiv og er i en vanskelig økonomisk situasjon? Neste søknadsfrist for Hivfondet er 1. oktober 2025.
schedule28.08.2025
→ Ny hivbehandling godkjent i Europa
Legemiddelet Lenacapavir har fått markedsføringstillatelse i EU og EØS. Dette er en langtidsvirkende hivforebyggende behandling (PrEP), som gis som injeksjon bare to ganger i året.