Hvem bør få Plussprisen i 2025?

Plussprisen er en pris som deles ut til en person eller organisasjon som har gjort en særskilt innsats på hivfeltet i Norge. Det er styret i HivNorge som bestemmer hvem som skal få prisen, etter forslag fra medlemmer og andre, og du kan være med å bestemme hvem som skal få den i år.

scheduleOppdatert: 07.08.2025

createForfatter: Bente Bendiksen

labelEmner:

I kriteriene for prisen heter det at den skal gå til en person, en institusjon eller en organisasjon som fyller ett eller flere av følgende kriterier:

  • setter hiv på dagsordenen
  • bidrar til å gi hiv et ansikt
  • redusere myter og stigma rundt hiv
  • har bidratt med langvarig innsats for mennesker som lever med hiv, deres rettigheter og situasjon for øvrig

Styremedlemmer og ansatte i organisasjonen kan ikke motta prisen før perioden/arbeidsforholdet er opphørt. Prisen er nasjonal. Enkeltpersoner skal prioriteres, og ingen kan motta prisen mer enn én gang.

Alle har rett til å fremme forslag. Forslag kan sendes på e-post til HivNorge innen lørdag 1. november 2025.

Plussprisen deles ut i forbindelse med verdens aidsdag, 1. desember.

Les også

schedule20.08.2025

→ Legens taushetsplikt i dialogmøte når du er sykmeldt

Om du er sykmeldt mer enn 7 uker, skal arbeidsgiver innkalle deg og legen din til et dialogmøte for å finne ut om du kan komme tilbake til jobb. Har legen lov til å fortelle arbeidsgiver at du lever med hiv i et slikt møte?

schedule19.08.2025

→ Ønsker du hjelp til å søke Hivfondet?

Lever du med hiv og er i en vanskelig økonomisk situasjon? Neste søknadsfrist for Hivfondet er 1. oktober 2025.